Powrót do polskiej szkoły po zagranicznej przygodzie edukacyjnej

Nauka za granicą a powrót do Polski

To jedna z pierwszych kwestii, o którą pytają rodzice zainteresowani wysłaniem swojego dziecka na przygodę za granicą. Niezależnie od tego czy chodzi o wyjazd krótszy (np. I term), czy też dłuższy (np. 2-letni program maturalny), warto się przygotować na ten temat już na tym wczesnym etapie planowania wyjazdu.


Powrót do polskiej szkoły po dłuższym pobycie za granicą może być wyzwaniem, ale dzięki działaniom Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) jest to proces znacznie łatwiejszy i bardziej przyjazny dla uczniów oraz ich rodziców.

MEN dba o edukację dzieci Polaków przebywających za granicą, oferując różnorodne rozwiązania dla chętnych, które pozwalają na naukę języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej i innych przedmiotów w języku polskim. Po powrocie z zagranicy dzieci mogą kontynuować naukę w Polsce dzięki współpracy MEN z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które wspiera Polonię i Polaków za granicą.

Dzieci Polaków mieszkających za granicą mogą uczyć się w polskich szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych przy ambasadach, konsulatach oraz przedstawicielstwach wojskowych RP. MEN wspiera te placówki, kierując nauczycieli z Polski, wyposażając je w niezbędne podręczniki i pomoce dydaktyczne oraz organizując szkolenia i staże metodyczne dla nauczycieli.


Wystarczy szkolne świadectwo

Ale do rzeczy… Dzieci Polaków za granicą spełniają obowiązek szkolny w lokalnych szkołach zgodnie z prawodawstwem państwa, w którym przebywają. Aby kontynuować naukę po powrocie do Polski, wystarczy przedstawić zagraniczne świadectwo szkolne potwierdzające ukończenie danej klasy. Dzięki temu dzieci mogą płynnie wejść do polskiego systemu edukacji bez konieczności równoległego uczęszczania do polskiej szkoły za granicą. Wiąże się to także z tym, iż od uczniów nie powinno wymagać się nadrabiania danej klasy.

Z doświadczenia polecamy jednak rodzicom wcześniejsze skontaktowanie się z aktualną szkołą dziecka lub przyszłą w przypadku przejścia ze szkoły podstawowej do liceum / technikum, i jak najszybszego poinformowania dyrekcji o chęci podjęcia się nauki za granicą. W większości przypadków dyrekcja jest temu przychylna i wspiera w bezproblemowym przejściu na zagraniczny tryb nauki.

Bezpłatne lekcje online dla dzieci za granicą

Polskie dzieci za granicą, które nie mają możliwości nauki w polskich placówkach, mogą korzystać z edukacji w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG). ORPEG oferuje bezpłatne lekcje online, umożliwiając dzieciom naukę języka polskiego i wiedzy o Polsce. Nowoczesna platforma edukacyjna, stworzona przez MEN, zapewnia wysoką jakość kształcenia oraz stały kontakt z polskimi nauczycielami.


Dzięki tym rozwiązaniom powrót do polskiej szkoły po zagranicznej przygodzie edukacyjnej staje się mniej stresujący i bardziej zorganizowany, umożliwiając dzieciom łatwą adaptację i kontynuację nauki.


Jeśli więc temat nauki za granicą jest w Waszej rodzinie na tapecie, nie dajcie się zniechęcić myśli o powrocie do Polski!

Zapraszamy na stronki, które poświęcają temu tematowi dodatkową uwagę:

https://www.gov.pl/web/edukacja/edukacja-polskich-dzieci-za-granica
https://powroty.gov.pl/-/szkola-po-powrocie-z-zagranicy

W razie pytań, zgłoś się do nas przez formularz https://www.project-travel.net/kontakt i umów się na bezpłatną konsultację!

Previous
Previous

Praktyczne aspekty nauki za granicą

Next
Next

Programy akademickie a sport